Etusivu > Uutiset > 2011 > 09 > Asiaa nikkelistä

Asiaa nikkelistä

(27.09.2011 10:27 KANTT1 / päivitetty 27.09.2011 10:27 Tiilimäki Tarja)

Kuluva vuosi on YK:n ja Unescon nimeämä kansainvälinen kemian vuosi, jonka aikana myös muun muassa Suomen paikalliset kemistiseurat järjestävät aiheeseen liittyviä tapahtumia.

Länsi-Suomen Kemistiseura järjestää yhteistyössä Porin seudun kansalaisopiston kanssa Studia Generalia luennon otsikolla Nikkelin elinkaari – maaperästä moneksi maailmaluokan tuotteeksi torstaina 29. syyskuuta 2011. Aiheesta luennoivat teknologiajohtaja Marja Riekkola-Vanhanen Talvivaara Oy:stä ja laboratoriopäällikkö Juha Parkkinen Norilsk Nickel Harjavalta Oy:stä.

Maksuton tilaisuus järjestetään kansalaisopiston auditoriossa, Gallen-Kallelankatu 14, klo 18.

Kemiaa käsittelevä toinen Studia Generalia luento järjestetään torstaina 27. lokakuuta, jolloin aiheena on juomaveden laatu ja veden käsittely.

Länsi-Suomen kemistiseura ry on Suomalaisten Kemistien Seuran paikallisseura, joka toimii Satakunnan alueella. Seuran jäsenet ovat teollisuuden, kuntien ja valtion sekä eritasoisten oppilaitosten palveluksessa olevia kemistejä. Seura on perustettu vuonna 1979.


Hakusana