Etusivu > Uutiset > 2015 > 05 > Pro Pori -säätiö palkitsi ansioituneita porilaisia

Pro Pori -säätiö palkitsi ansioituneita porilaisia

(25.05.2015 09:23 Saija Laaksovirta / päivitetty 25.05.2015 09:23)

Porilaisia yksityishenkilöitä palkittiin stipendein.

Tutkija Sirkka-Liisa Hakalaa muistettiin vuosikymmeniä kestäneestä Porin ja Satakunnan aineellisen ja henkisen kulttuuriperinteen tutkimustyöstä sekä sen tulosten monipuolisesta ja kansalaisia piristävästä esille tuomisesta.

Opettaja Vuokko Järvenpää sai stipendin vuosikymmeniä kestäneestä Porin seudun nuorison sekä erityisesti poikien (Porin Poikakuoro) tuloksellisesta ja mainetta saavuttaneesta musiikkikasvatustyöstä.

Kotiseutuneuvos Ulla H. Leino palkittiin vuosikymmeniä kestäneestä Porin seudun murresanaston ja puhetapojen tutkimisesta sekä sen tulosten monipuolisesta tunnetuksi tekemisestä.

Pro Pori -säätiön eli entisen Pori-Seuran stipendirahaston tarkoituksena on tukea taloudellisesti porilaista kotiseutu- ja kulttuurityötä jakamalla stipendejä, sekä edistää alan tutkimustyötä ja sen tulosten tunnetuksi tekemistä. Säätiön ja Pori-seuran tuki on ollut yhteensä 160 000 euroa.


Hakusana