Etusivu > Uutiset > 2016 > 07 > Perinteikkäät markkinat kruunaavat Lavia-viikon

Perinteikkäät markkinat kruunaavat Lavia-viikon

(21.07.2016 13:05 Saija Laaksovirta / päivitetty 22.07.2016 10:04)

Lavia-viikon markkinoilla juhlitaan tänä vuonna 35-vuotista perinnettä. Markkinat avataan perjantaina 22. heinäkuuta kello 9. Markkinahumun kruunaa keppihevosnäyttely.

Markkinoiden vastaava Elisabeth Nyman vakuuttaa, että markkinapöydät notkuvat toinen toistaan paremmista herkuista.

- Myytävänä on paistettuja muikkuja, juustoja, leipää, lettuja, kahvia, mattoja ja vaatteita.

- Kyläyhdistykset ja paikalliset yritykset esittelevät toimintaansa ja lapsille on tarjolla tivoli, Nyman luettelee.

Markkinat järjestää Lavian-Suodenniemen Hevosystävät ry, johon Nymanin mukaan kuuluu niin ravi- kuin ratsuhevosten ystäviä – ja ihan vaan ihmisiä, jotka käyvät mielellään katsomassa raveja. Tarina kertoo myös taannoisesta hevosesta, joka söi markkinoilla kakun puhallettuaan siitä ensin kynttilän sammuksiin.

Lavian Kisa tarjoaa perjantaina illalla Huuhkajanvuoren tanssilavalla markkinatanssit Veikko Niemisen orkesterin tahtiin. Tanssienergiaa voi kerätä vaikkapa suussa sulavasta Rainer Myllymaan palvatusta possusta.

Lauantaina vietetään lavialaista Suviehtoota Suomelan koululla. Kyseessä on ohjelmallinen kotiseutuilta, jonka kuluessa julkistetaan muun muassa vuoden 2016 lavialainen eli "Yks tämmönen". Lavia-seuran suviehtoo alkaa kello 17.30 kahvitarjoilulla.

Lavia-viikko jatkuu vielä sunnuntaina. Viikon ohjelmaan kuuluu muun muassa kesäteatteria ja taidenäyttelyitä.

Täydellisen ohjelman löytää Lavia-seuran nettisivuilta.

kuva Kuva: Pekka Heinonen


Hakusana