Ankkuri

Ankkuri-toiminnan tarkoituksena on puuttua varhaisessa vaiheessa lasten ja nuorten rikollisuuteen sekä lähisuhdeväkivaltaan sekä tehdä ehkäisevää työtä näillä saroilla.

Lähtökohtana moniammatillisuus

Ankkuri-tiimi muodostuu poliisin, sosiaalityöntekijän, ohjaajan ja psykiatrisen sairaanhoitajan ryhmästä. Korjaus tässä: Ankkuritiimi muodostuu poliisien, sosiaalityöntekijöiden, sosiaaliohjaajien ja sairaanhoitajien ryhmästä

Ankkurin toiminta-alueena on Pori, Ulvila ja Merikarvia. Korjaus tässä: Ankkurin toiminta-alueena on Pori, Harjavalta, Jämijärvi, Kankaanpää, Karvia, Merikarvia, Nakkila, Pomarkku, Siikainen ja Ulvila.

Asiakkaiden ohjautuminen Ankkuriin

Ankkuri-tiimi saa tiedon nuorten tekemistä rikoksista useimmiten poliisilta. Yhteyttä tiimiin voivat suoraan ottaa esimerkiksi koulujen henkilökunta ja vartiointiliikkeet. Lähisuhdeväkivaltatapaukset tulevat Ankkuri-tiimin tietoon tavallisesti poliisin kautta. Myös asiakas itse voi ottaa yhteyttä Ankkuri-tiimiin.

Tavoitteet

  • Varhainen puuttuminen alaikäisten rikolliseen käyttäytymiseen, nuoren asiakkaan kokonaisvaltainen elämäntilanteen ja avun tarpeen selvittäminen sekä tarkoituksenmukaiseen avun ja tuen piiriin ohjaaminen.
  • Nopea puuttuminen lähisuhde- ja perheväkivaltaan sekä tarkoituksenmukaisen avun ja tuen piiriin ohjaaminen.
  • Sisäisen turvallisuuden lisääminen moniammatillisella yhteistyöllä.

Yhteystiedot

Porin poliisiasema
Osoite: Satakunnankatu 5, PL 38, 28101 Pori

Sähköposti: ankkuri.pohjoinen@sata.fi

ylikonstaapeli Jenni Lindfors
0295 449 209
jenni.lindfors@poliisi.fi

vanhempi konstaapeli Anna Toukosalo
0295 449 022
anna.toukosalo@poliisi.fi

vanhempi konstaapeli Marju Kujansivu
0295 449 218
marju.kujansivu@poliisi.fi

vanhempi konstaapeli Veera Sihvola
0295 446 607
veera.sihvola@poliisi.fi

sosiaalityöntekijä/ankkurikoordinaattori Sari Luoma
044 701 6138
sari.luoma@sata.fi

sosiaalityöntekijä Jenni Laurila
044 701 3027
jenni.laurila@sata.fi

sosiaalityöntekijä Maria Starck
044 701 3896
maria.starck@sata.fi

ohjaaja Marko Sulonen
044 701 9901
marko.sulonen@sata.fi

sosiaaliohjaaja Elina Paasikari
044 701 3074
elina.paasikari@sata.fi

sairaanhoitaja Elina Viljanen
044 701 6261
elina.t.viljanen@sata.fi

sairaanhoitaja Pauliina Leppälä
044 701 3028
pauliina.leppala@sata.fi


ankkuritoiminta.fi