Vammaisneuvosto

Vammaisneuvosto on Porin kaupungin ja alueella toimivien järjestöjen yhteistyöelin. Vammaisneuvoston tarkoituksena on edistää yhteistoimintaa viranomaisten, vammaisten henkilöiden sekä vammaisjärjestöjen välillä ja siten edistää vammaisten henkilöiden edellytyksiä elää ja toimia muiden kanssa yhdenvertaisena yhteiskunnan jäsenenä.

Yhteystiedot

Porin Vammaisneuvosto
PL 121
28101 PORI
porin.vammaisneuvosto@gmail.com

JäsenVarajäsen

Lauri Levo, puheenjohtaja
Noormarkun Seudun Invalidit ry
p. 040 563 3286
lauri.k.levo@gmail.com

Lennart Laitinen
Porin saraus- ja tapaturmainvalidit ry

Kaija-Liisa Lohivuo, varapuheenjohtaja
Satakunnan Selkäyhdistys ry
p. 044 012 143
kaija.lohivuo@gmail.com

Leena Vartia-Tuominen
Porin Seudun Hengitysyhdistys

Raija Kiviniitty
Porin Seudun Invalidit ry
p. 044 585 4717
raija.kiviniitty@elisanet.fi

Tarja Airaksinen
Satakunnan Neuroyhdistys

Taina Lehtimäki
Satakunnan Kuulovammaisten Lasten Tuki ry
p. 044 034 2931
krisuli@hotmail.com

Jaana Heinola
Porin Seudun Reumayhdistys

Veikko Leppäniemi
Porin Kuuloyhdistys ry
veikko.leppaniemi@dnainternet.net

Matti Nevanpää
Hengityslaitepotilaat ry

Asko Virtanen
Porin Seudun CP-yhdistys ry
p. 040 738 1093

Petteri Naukkarinen
Porin Seudun Kehitysvammaisten Tuki ry

Ilkka Aro
Satakunnan Näkövammaiset ry
p. 050 558 6950
ilkka.aro@luukku.com

Ahti Koskinen
Porin Seudun Diabeetikot ry

Riikka Tupala
SAMK
p. 044 710 3486
riikka.tupala@samk.fi

Niina Inberg
SAMK                  

Perusturvan edustajaVarajäsen

Anne Leppäniemi
p. 044 701 8570
anne.leppaniemi@pori.fi

Tiina Lohikoski
tiina.lohikoski@pori.fi

Perusturvalautakunnan edustajaVarajäsen

Juha Södergård
p. 040 569 3135
juha_sodergard@msn.com

Tuomas Koivisto
tuomas.koivisto@pori.fi

Kaupunginhallituksen edustajatVarajäsenet

Tiina Rinne
p. 050 410 6486
pikkuvarsa@hotmail.com

Rainer Salmi

Helvi Walli
p. 050 059 3259
helvi.walli@gmail.com

Satu Hatanpää

Juha-Pekka Aalto
p. 045 319 3770
jussipekka.aalto@gmail.com

Anitta Virtanen

Sihteeri 

Anne Lundgren
p. 044 701 6192
porin.vammaisneuvosto@gmail.com

 

 

Porin Vammaisneuvostoon kuuluvat järjestöt:

Hengityslaitepotilaat ry, Porin alue
Noormarkun Seudun Invalidit ry
Polioinvalidit ry, Satakunnan osasto
Porin Kuuloyhdistys ry
Porin Kuurojen Yhdistys Ry
Porin Mielenterveystoiminnan Tuki ry
Porin Sairaus- ja Tapaturmainvalidit ry
Porin Seudun CP-yhdistys ry
Porin Seudun Diabeetikot ry
Porin Seudun Hengitysyhdistys ry
Porin Seudun Invalidit Ry
Porin Seudun Kehitysvammaisten Tuki ry
Porin seudun keliakiayhdistys ry
Porin Seudun Lihastautiklubi
Porin Seudun Muistiyhdistys ry
Porin Seudun Parkinson-yhdistys ry
Porin Seudun Reumayhdistys ry
Porin Seudun Sydänyhdistys ry
Satailco ry
Satakunnan Aivovammayhdistys ry
Satakunnan Allergia- ja Astmayhdistys ry
Satakunnan Autismi-, ADHD- ja Dysfasiayhdistys SAMDY ry
Satakunnan AVH yhdistys ry
Satakunnan Epilepsiayhdistys ry
Satakunnan Kuulovammaisten Lasten Tuki ry
Satakunnan kuurosokeiden kerho
Satakunnan luustoyhdistys
Satakunnan Meniere-yhdistys Ry
Satakunnan munuais- ja maksayhdistys ry
Satakunnan Neuroyhdistys ry
Satakunnan Näkövammaiset ry
Satakunnan Psoriasisyhdistys ry
Satakunnan Selkäyhdistys ry
Satakunnan Sydänlapset ja-aikuiset ry
Satakunnan Syöpäyhdistys r.y.