Viime kesän läheltä piti -tilanne!

Kuvituskuva, jossa näkyy aaltoilevaa vedenpintaa.

Haastattelin enoani Åbo Akademin professori Kimmo Grönlundia hänen sankariteostaan, kun hän pelasti lapsen hukkumiselta viime heinäkuussa. Hän oli ollut lomalla Tukholmassa ja oli siellä mennyt keskustan lähellä olevalle rannalle uimaan. Rannalla oli laituri, jonka päässä olevilla portailla leikki kaksi nuorta lasta. Pian Grönlund huomasi, ettei vanhempaa lasta, noin 8-vuotiasta poikaa enää näkynyt ja toinen heistä, alle kouluikäinen tyttö, huusi pojan nimeä hätääntyneesti.

Huomasin tilanteen, koska lapset olivat laiturin päässä silminnähden yksin, ilman vanhempaa seuraa. Kiinnitin huomiota heihin, sillä he eivät vaikuttaneet uimataitoisilta ja laiturin kohdalla on noin kolme metriä syvää.” Grönlund kertoo.

Tajutessaan hätätilanteen, Grönlund hyppäsi veteen, rientäen pojan luokse ja nosti hänet kainaloiden alta takaisin laiturille. Mieleeni tuli kysyä häneltä eikö hän epäröinyt veteen hyppäämistä, siihen hän vastasi: “En epäröinyt hetkeäkään. Sukelsin heti veteen. Olin vielä uimashortseissa, sillä olin juuri ollut itsekin uimassa.”

Kun lapsi oli päässyt laiturille turvaan, hän lähti tytön kanssa heidän oletetun huoltajansa luokse. Grönlund seurasi heitä ja piti “puhuttelun” aikuiselle, jonka luokse lapset olivat menneet. Yleisesti Grönlund haluaa muistuttaa: “Lasten kanssa uimaan mennessä on tärkeää, että mukana olevat aikuiset valvovat lapsiaan. Vaikka kyseessä olisi uimataitoiset lapset, voi vesi silti olla vaarallinen elementti. Lisäksi hukkumiskuolema on yleensä hiljainen. Siksi näköyhteys lapsiin on säilytettävä.”

Viimeiseksi halusin kysyä enolta, minkä ikäisenä hän oli itse oppinut uimaan. Kysymys tuli mieleen, sillä olen pohtinut eikö lapsia enää laiteta uimakouluun. Viime kesänä tuntui, että uutisissa kerrottiin usein hukkumistapauksista. “Opin uimaan lapsena kesämökillä. Olin varmaan viisi- tai kuusivuotias. Olen uinut koko ikäni, vieläkin mieluusti kolme tai neljä kertaa viikossa. Toki yleensä uimahallissa tai maauimalassa. Järvessä ja meressä uinti on virkistäytymistä varten, mutta kaikki uinti on hyvästä.”

Grönlundin sanojen mukaan, kaikki uinti on hyvästä. Myös lasten turvallisuuden kannalta olisi hyvä, jos heidät laitetaan varhain uimakouluun. Esimerkiksi Porissa järjestetään uimakouluja niin lapsille kuin aikuisillekin.

Teksti: Mari Hietanen