Jäällä keltapaitainen Ruotsin pelaaja ja sinipaitaisia Suomen pelaajia

Porin jääpallon MM-kisat arvioitiin poikkeuksellisen onnistuneiksi

Tammikuussa Porissa järjestetyt jääpallon MM-kisat saivat erinomaiset arviot tuoreen kävijätutkimuksen perusteella. Erityisesti tapahtuman suositteluhalukkuutta mittaava NPS-luku nousi urheilutapahtumille harvinaisen korkealle tasolle. Kävijäkyselyn ja mediaseurannan tuloksia esiteltiin Porin kaupungintalolla 10. huhtikuuta järjestetyssä mediatilaisuudessa.

Jäällä keltapaitainen Ruotsin pelaaja ja sinipaitaisia Suomen pelaajia

Kuva: Janina Väänänen, Sataedu

MM-kisojen järjestelyistä vastasivat Suomen Jääpalloliitto, Porin Narukerä ja Porin kaupunki yhdessä useiden kumppanien kanssa. Kisojen nähtiin onnistuneen kokonaisuudessaan erittäin hyvin. Tapahtuma toi Porille ja jääpallolle runsaasti näkyvyyttä muun muassa televisiolähetysten kautta. YLE televisioi ottelut kolmena päivänä, joista yhtenä jääpallo oli iltauutisten jälkeen katsotuin ohjelma. Kisa-alueella kävi viikon aikana yhteensä noin 16 000 ihmistä.

Kaupunginjohtaja Lauri Inna kiitti Jääpalloliittoa ja Narukerää tapahtuman tuomisesta Poriin.

– Saimme yhdessä luotua ilmiön ja tarjottua lapsille ja nuorille kokemuksia ja elämyksiä. Tapahtuma oli myös osoitus paikallisten yritysten halukkuudesta lähteä toimimaan yhdessä, kun tapahtumajärjestäjä näkee vaivaa ja kutsuu mukaan, Inna totesi.

Suomen Jääpalloliiton puheenjohtaja Antti Parviainen nosti erityisesti esille suuren vapaaehtoisten joukon. Talkooporukka saatiin kasaan paljon odotettua nopeammin. Vapaaehtoiset talkoolaiset saivat kiitosta niin joukkueiden pelaajilta kuin otteluyleisöltäkin kerätyssä palautteessa.

Jääpalloliitolle ja paikalliselle seuralle Porin Narukerälle tärkeä tulos oli lisääntynyt kiinnostus lajia kohtaan. Uusia harrastajia tuli lajin piiriin jo tällä kevätkaudella ja kyselyitä ensi kaudesta on tullut paljon. Medianäkyvyyden ohella tärkeä vaikutin lasten ja nuorten mielenkiinnon herättämisessä oli alueen koululaisten kuljettaminen kisakatsomoon.

Taloudellisesti tapahtuma pääsi tavoitteeseensa. Järjestävien tahojen päätöksellä tapahtuman toteuttamiseen hyödynnettiin mahdollisimman paljon porilaisia yrityksiä. Esimerkiksi joukkueiden majoittuminen ja ruokailut sekä talkoolaisten ruokailut hankittiin porilaisilta toimijoilta. Kävijäkyselyn mukaan tapahtumakävijät käyttivät Porissa tapahtumapaikan ulkopuolella noin 900 000 euroa. Tammikuussa 2026 yöpymisvuorokausien määrä Porissa oli 23 % suurempi kuin edeltävän vuoden tammikuussa.