Syksyn 2025 ohjelmisto

Kohtaamiset ovat Kinokellarin syksyn ohjelmiston keskiössä. Kuva elokuvasta Kahden auringonlaskun välissä (Cinemanse Filmsin pressimateriaalit).

Kinokellarin suositut matineanäytökset jatkuvat 1.10. alkaen! Tervetuloa elokuviin!

1.10. KOLMEN TUHANNEN VUODEN KAIPUU

Yhdysvallat, Australia, 2022, 1t 48min, K12, draama, fantasia

Ohjaus: George Miller

Elämäänsä näennäisesti tyytyväinen tutkija kohtaa sattumalta seminaarimatkalla lampunhengen. Lampunhenki tarjoaa kolmea toivetta oman vapautensa takeeksi. Mutta tutkijan vakuuttelu taruista ei olekaan niin yksinkertaista.

Katsojalle avautuu Tuhannen ja yhden yön tarinoiden hengessä salaperäinen ja värikylläs aikuisten satu, joka korostaa elämän ihmeellisyyttä arjen keskellä.

8.10. OLEN YHÄ TÄÄLLÄ

Brasilia, Ranska, 2024, 2t 16min, K12, draama

Ohjaus: Walter Salles

Entisen kongressiedustajan perheen elämä hajoaa, kun Brasilian sotilasdiktatuuri ottaa perheen isän kiinni epäiltyinä rikoksista. Brasilian historian synkimpiin hetkiin perustuva teos on tarina perheen hajoamisesta ja vuosien epävarmuudesta.

Elokuva koostuu vahvoista roolisuorituksista ja on aiheeltaan edelleen ajankohtainen ja pysäyttävä.

15.10. PIENI PALA KAKKUA

Iran, Ranska, Ruotsi, 2024, 1t 37min, K12, draama

Ohjaus: Maryam Moghadam, Behtash Sanaeeha

Kohtalo tuo yhteen pitkään leskenä olleen Mahinin ja sympaattisen taksikuski Faramarzin. Kaunis kuvaus vanhemman parin ensitreffeistä on myös kannanotto Iranin tiukkaa johtoa kohtaan.

Elokuvantekijät ovat myös aikaisemmalla työllään uhmanneet kotimaansa lakeja ja nostaneet hallinnon epäkohtia esille.

Huomio! Kinokellarin esitystä ei ole syyslomaviikolla (vk 43)!

29.10. THE GIRL WITH THE NEEDLE

Ruotsi, Puola, Tanska, 2024, 2t 3min, K16, draama

Ohjaus: Magnus von Horn

Karoline on joutunut elämässään vaikeaan tilanteeseen avioliiton ulkopuolisen raskauden kanssa. Hän kohtaa naisen, joka toimii lasten välittäjänä parempiin perheisiin. Onko asia kuitenkaan todella niin?

Vaikuttavasti kuvattu elokuva on armoton katselukokemus, joka pureutuu 1900-luvun alun naisen asemaan ja yhteiskunnan pimeään puoleen.

5.11. THE LAST SHOWGIRL

Yhdysvallat, 2024, 1t 29min, S, draama

Ohjaus: Gia Coppola

Shelley on ollut yli 30 vuoden ajan Las Vegasissa tanssityttönä. Hänen ja yhteisön maailma järkkyy, kun he kuulevat, että esitys suljetaan lopullisesti 2 viikon varoitusajalla. Tulevaisuus näyttää karulta ja estradin takaa löytyy joukko rikkinäisiä ihmisiä, jotka elävät vain unelmiensa varassa.

Pamela Andersson tekee riipaisevan roolityön tässä hienovaraisessa ja empaattisessa teoksessa.

12.11. HIROSHIMA, RAKASTETTUNI

Ranska, 1959, 1t 28min, K16, draama

Ohjaus: Alain Resnais

Kauden klassikko!

Eri aikatasoissa kulkeva elokuvahistorian merkkiteos kertoo ranskalaisen naisen ja japanilaisen miehen lyhyen rakkaustarinan. Pariskuntaa vaivaavat sotamuistot, jotka avautuvat katsojalle takaumien kautta.

Alain Resnais’n esikoispitkä rikkoi aikansa elokuvakerronnan rajoja ja hänestä tuli yksi Ranskan uuden aallon uranuurtajia.

19.11. ISOÄIDIN MILJOONAT

Thaimaa, 2024, 2t 6min, K7, draama, komedia

Ohjaus: Pat Boonnitipat

Syöpään sairastunutta isoäitiä alkaa hoitamaan hänen lapsenlapsensa, taka-ajatuksenaan taata itselleen helpompi elämä perintörahoilla. Teräväpäisen mummon suosioon pääseminen ei kuitenkaan ole niin helppoa.

Kiinnostava elokuvauutuus Thaimaasta, josta harvoin saapuu elokuvia Suomen valkokankaille. Elokuvan kantava teema on yleismaailmallisen inhimillinen ja se puhuttelee yli maiden rajojen.

26.11. VALITUT

Ruotsi, Suomi, 2025, 1t 47min, K12, draama, kotimainen

Ohjaus: Jon Blåhed

1930-luvun Tornionjokilaaksossa saarnaaja Teodor saa pienen kyläyhteisön hurmokseen. Joukkohurmos saa kuitenkin pian ikäviä muotoja ja pian on myös Teodorin vaimon valittava puolensa.

Maailman ensimmäinen meänkielinen elokuva on mielenkiintoinen tutkielma vallasta ja yhdestä Suomen lähihistorian merkittävimmistä uskonlahkoista.

3.12. KAHDEN AURINGONLASKUN VÄLISSÄ

Islanti, 2024, 1t 23min, K12, draama

Ohjaus: Rúnar Rúnarsson

Nuori taideopiskelija Una kohtaa yllättävän surun, kun hänen poikaystävänsä kuolee yllättävässä tapaturmassa. Una kamppailee surun ja oman salaisuutensa kanssa. Surua ja kriisiä nuoret käsittelevät kaikki omilla tavoillaan.

Yhden vuorokauden aikana tapahtuva on herkkä ja kaunis tutkielma äkillisestä surusta sekä yhteisön merkityksestä.

10.12. THE HOLDOVERS

Yhdysvallat, 2023, 2t 13min, K12, draama

Ohjaus: Alexander Payne

Glögiä ja keskustelua -tilaisuus elokuvan jälkeen yhteistyössä Porin yliopistokeskuksen kanssa!

Poikien sisäoppilaitoksessa majailee joulun yli sekalainen porukka, joka koostuu ongelmaoppilaasta, ikävästä vanhasta opettajasta sekä koulun keittäjästä, jonka poika on menehtynyt juuri Vietnamin sodassa. Tulevaisuus ei vaikuta valoisalta, mutta siitä huolimatta kolmikko oppii joulunpyhien aikana toisiltaan paljon.