Kaupunginhallitus

Kaupunginhallitus johtaa Porin kaupungin toimintaa, hallintoa ja taloutta. Kaupunginhallitus vastaa valtuuston päätösten valmistelusta, täytäntöönpanosta ja laillisuudesta. Kaupunginhallitus edustaa kaupunkia ja käyttää kaupungin puhevaltaa. Kaupunginhallituksen tehtäviä määrittää kuntalain ohella hallintosääntö.

Kaupunginhallituksessa on 11 jäsentä, joista valtuusto valitsee kaupunginhallituksen puheenjohtajan ja 2 varapuheenjohtajaa. Jokaisella jäsenellä on henkilökohtainen varajäsen.

Asioiden valmistelusta kaupunginhallituksen käsiteltäväksi vastaa kaupunginjohtaja, joka toimii kaupunginhallituksen esittelijänä.

Kaupunginhallitus kokoontuu pääsääntöisesti maanantaisin kello 13.00. Tiedossa olevat kokouspäivät julkaistaan kaupungin sähköisellä ilmoitustaululla sekä virallisella ilmoitustaululla (Palvelupiste Porina, Yrjönkatu 6 B).

Kaupunginhallituksen kokoukset eivät ole avoinna yleisölle, mutta niiden esityslistat ja pöytäkirjat on julkaistu julkisilta osin verkossa.

Kaupunginhallituksen jäsenet 2017-2021

Diana Bergroth-Lampinen, puheenjohtaja, SDP
044 455 7302
diana.bergroth-lampinen@pori.fi
Anne Liinamaa, I varapuheenjohtaja, VIHR
050 346 2412
anne.liinamaa@pori.fi
Juha Kantola, II varapuheenjohtaja, KESK
044 502 9669
juha.kantola@pori.fi
 
Satu Hatanpää, KOK
040 5870 339
satu.hatanpaa@pori.fi
Petri Huru, PS
0400 423 939
petri.huru@pori.fi
Mari Kaunistola, KOK
mari.kaunistola@pori.fi
Arja Laulainen, SDP
040 825 6264
arja.laulainen@pori.fi
Raisa Ranta, VAS
050 301 6356
raisa.ranta@pori.fi
Tommi Salokangas, PS
tommi.salokangas@pori.fi
Erno Välimäki, VAS
045 636 5393
erno.valimaki@pori.fi
Wahlman, Esa J. SDP
050 608 41
esa.wahlman@pori.fi

Varajäsenet

Aho, Mika VAS
Alenius, Sinikka SDP
Grönmark, Sanna VIHR
Heino, Mirva SDP
Joensuu, Jarno SDP
Korkeaoja, Aila KESK
Lahtinen, Petri KOK
Läntinen, Ismo PS
Nurmi, Arto PS
Tommila, Milka VAS
Tuovinen, Mika KOK