Haku taidelähtöiseen Värikylpy-ohjaajakoulutukseen on nyt auki
Lastenkulttuurikeskus Kruunupää järjestää monimuotoiseen Vauvojen värikylpy® -taidetyöskentelyyn ja ohjaamiseen johdattavan koulutuksen Porissa elokuussa 2026. Värikylpy on Kruunupään kuvataiteilijoiden kehittämä menetelmä, joka soveltuu monenlaiseen toimintaan sekä kaikenlaisille ja -ikäisille ryhmille. Mukaan koulutukseen voi hakea 12. huhtikuuta saakka.
Kuva: Merilii Simonen
Värikylpy on lastenkulttuurikeskus Kruunupään kuvataiteilijoiden kehittämä elämyksellinen menetelmä, joka soveltuu luovuutensa vuoksi moneen toimintaan sekä kaikenlaisille ryhmille laajalla ikäskaalalla. Koulutuksessa tutustutaan monipuolisesti metodiin ja sen mahdollisuuksiin, väriin ja materiaalien monimuotoisuuteen, visuaaliseen ilmaisuun, vauvan näön ja havainnoinnin kehitykseen, ohjaamiseen, myrkyttömiin väreihin sekä varhaiseen vuorovaikutukseen.
Hakemus Vauvojen värikylpy® -ohjaajakoulutukseen lähetetään 12. huhtikuuta mennessä verkossa täytettävällä lomakkeella. Mukaan valitaan 25 osallistujaa. Koulutus järjestetään 12.–14. elokuuta etätoteutuksena ja 26.–28. elokuuta lähiopetuksena Porissa lastenkulttuurikeskus Kruunupäässä. Koulutuksen hinta on 620 euroa. Lisätietoja ja hakulomake löytyvät lastenkulttuurikeskus Kruunupään verkkosivuilta.
Koulutus antaa ideoita, välineitä ja inspiraatiota eri-ikäisten taidetyöskentelyn ohjaamiseen sekä luonnonväripaletin mahdollisuuksiin raikkaalla ja ammattitaitoisella otteella.
– Myrkyttömät ja ekologiset väriaineet, luovat lähestymistavat eri-ikäisten taidetoimintaan sekä moniaistisuus ovat tänä päivänä laajalti kiinnostavia asioita, kertoo koulutusta järjestävä Sanna Pajunen-Kyynäräinen lastenkulttuurikeskus Kruunupäästä.
Menetelmä kiinnostaa kuvataiteilijoita uutena työvälineenä, mutta myös lapsi- ja perhetyöntekijöiden käyttöön se sopii vuorovaikutusta ja luovuutta tukevana menetelmänä.
– Värikylpy-ohjaajakoulutus on niin kiitelty kokonaisuus kattavuutensa ja ammattitaitoisuutensa vuoksi, että nyt kannattaa toteuttaa oma unelma lisääntyneen taidetyökalupakin rakentamiseen hakemalla koulutukseen, rohkaisee Pajunen Kyynäräinen.